Książka Liany Moriarty pt. “Sekret mojego męża”. Dlaczego warto przeczytać?

Autorka “Wielkich kłamstewek” powraca. Powieść Tania Książka – Sekret mojego męża to historia trzech kobiet, których wydarzenia łączą się ze sobą po wielu latach. Za sprawą tajnej korespondencji. Książka jest wydana w 2013 roku (w Polsce rok później), jest ona piątą powieścią australijskiej pisarki. Szybko spowodowało to, że znalazła się na liście najlepiej sprzedających się książek.

Co jest w tej powieść pasjonującego?

Co łączy mur berliński, notatkę ukrytą na strychu i martwą nastolatkę? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce pt. “Sekret mojego męża“, których autorką jest Liana Moriarty. Nie jest to lektura wymagająca, ale umili zimowe wieczory.

Jaką historię opowiada ta książka?

Trzy kobiety i tajemnica. Na początku książki mamy Cecilię Fitzpatrick, telemarketerkę, matkę córek, uszczęśliwioną żonę, która nigdy nie aspirowała, a już na pewno nie do przeciętności. Idealna gospodyni domowa, doskonale zorganizowana, zarządzająca wszystkimi dziedzinami życia rodzinnego. Jej spokój ducha zostaje zburzony przez tajemnicę jej męża, Johna-Paula. W pokoju na strychu Cecylia znajduje list zaadresowany do niej, w którym zapowiada, że musi go przeczytać po jego śmierci. Od tej pory dręczyła ją niepewność. Przecież od dawna nie uprawiali seksu, może ją zdradza. Wyjaśnienie rzeczywiście jest bardziej zaskakujące niż obawy.

Kim jest druga ważna postać w powieści?

Nieoczekiwane wiadomości szaleją również w życiu innej bohaterki, Tess Curtis. Jej partner, Will, i kuzynka, która prowadzi agencję reklamowo-marketingową w Melbourne, zakochują się. Złamane serce sprawia, że dziewczyna wyjeżdża w poszukiwaniu matki do Sydney. W tamtym miejscu zapisuje syna do katolickiej szkoły, do której przed laty chodziła z Cecylią. Poznaje byłego Connora i nawiązuje z nim romans. Od czasu do czasu zastanawia się, dlaczego nie jest bardziej zdruzgotana.

Intrygująca tajemnica z przeszłości

Liany Moriarty analizuje problemy bohaterów, wyjaśniając ich schematy myślowe i relacje z całym najbliższym otoczeniem. Każdy z nas z łatwością odnajdzie w nich integralną część siebie lub powie głośno: “Ja mógłbym to zrobić zupełnie inaczej”. Bo przecież większość z nas radziła sobie ze zdradą oraz kłopotami małżeńskimi. W świecie utworzonym przez Moriarty nie ma nic w odcieniach szarości. Współczujemy matce, która straciła córkę, a jednocześnie złościmy się na nią, gdy nie potrafi w równym stopniu zająć się synem.