O czym jest książka pt. “Sekret mojego męża” Liany Moriarty?

Nikt z ludzi nie zna wszystkich możliwych ścieżek, którymi może lub powinno podążyć nasze szczęście. Ale być może w ten sposób będzie lepiej. Pewne sekrety powinny na zawsze pozostać zatajone. Książka pt. “Sekret mojego męża“, której autorką jest Liana Moriarty. To książka z cyklu książek kobiecych, warta uwagi.

Jak jest przedstawiona ta historia?

Sceneria będzie współczesna, wielowątkowa i wieloaspektowa, więc kwestie, zagadnienia, problemy są właśnie takie współczesne. Tytułowa zagadka to list, który odnajduje jedna z wielu bohaterek. Jest to list zaadresowany do dziewczyny, lecz taki, który nigdy nie miał zostać zauważony, a tym bardziej przez nią. Jak się tam później okazuje, tajemnice małżeństwa to coś, czego nie ma na miarę (bo i małżeństw jest wiele). Plotkuje się więc i plotkuje o bohaterkach, które też nie posiadają złych sekretów. Ostatecznie okazuje się, że (jak zauważa jedna z wielu bohaterek) prawda jest nazbyt przereklamowana, a jej rozwijanie tylko komplikuje sprawy.

Jakie refleksje wywołuje ta powieść?

Tym samym książka generalnie pobudza do refleksji. Jak również do myślenia, że czasem nasze przewidywania i decyzje prowadzą nas przedziwnymi ścieżkami, którymi jednostki nigdy by nie podążyły, gdyby nie drobne wydarzenie w standardzie efektu motyla. Nie powinno się zdradzać tajemnicy, ale wystarczy stwierdzić, że po dwudziestu ośmiu latach spokojnego snu na strychu pamięci, potrzeba tygodnia, aby samodzielnie rozwikłać zagadkę.

Jak jest prowadzona narracja?

Książka pt. “Sekret mojego męża” Liany Moriarty to indywidualna powieść obyczajowa. Może więc być tajemnica sprzed wielu lat, są tu:

  • nierozwiązane troski,
  • dylematy kobiet w każdym wieku,
  • zwroty akcji,
  • suspens,
  • porządne dialogi.

Jednym słowem idealny romans dla idealnej pani. Z pewnością autorka skrupulatnie nakreśla schemat myślenia i podjęcia decyzji tak charakterystyczny dla wszystkich kobiet. Niewątpliwie posługuje się językiem niewymagającym, ale przyjemnym dla oka i mózgu, całkiem bez poczucia humoru.

Dlaczego warto sięgnąć po powieść?

Korzystając z tej lektury, można spędzić przyjemne dwa wieczory i poranki, lecz nasze życie stanie przed nami do góry nogami. Jest to książka, którą ostatecznie będziemy pamiętać długo. Jest to niewątpliwie dobra, relaksująca lektura na oderwanie się od pracy, po którą możemy sięgnąć teraz, w czasie pandemii.